Odborníkom z o.z. Castrum Ghymes pomáhajú dobrovoľníci z Hnúšte.

V rámci tejto etapy máme v pláne obnoviť zaniknutý (odtrhnutý) múr na severozápadnej strane, domurovať múr na severovýchodnej strane a opraviť múr na juhovýchode. Tým by mali byť všetky nábehové múry definitívne zrekonštruované.

Pondelok 26.8.2019

Začali sme s murovaním nového nábehového múru na SZ strane. Ten v minulosti odtrhol a vytlačil koreň stromu. Múr sme rozobrali, koreň vytiahli a vybetónovali základ pre nový múr. Teraz môžeme vymurovať nový múr a pripojiť ho k mostu, aby most jednak spevnil a prípadnú väčšiu vodu odrážal a aby voda most ďalej nepodmývala zboku.

Pôvodný stav. Múr bol približne v polovici 20. storočia rekonštruovaný betónom, ale koreň ho odtrhol a neplnil svoju funkciu.
Stav po rozobratí múru, odstránení koreňa stromu a vybetónovaní základov pre nový nábehový múr.
26.8.2019 sme začali murovať.

Utorok, 27.8.2019

Pokračujeme v murovaní, vďaka kvalitnej príprave máme dostatok skál a materiálu, takže murovanie ide veľmi rýchlo. Večer sme sa dostali takto vysoko.

Streda, 28.8.2019

Ťaháme nový múr vyššie a osadili sme do neho aj kamene darované od poľského regiónu Lwówek Slaski a obce Strzyžowiec, ktoré sú partnerským regiónom mesta Hnúšťa. Ide o kamene ťažiace sa v tomto regióne. Zaujímavý je najmä pieskovec, z ktorého je postavená aj Brandenburská brána a mnohé iné svetové pamiatky.

Štvrtok, 29.8.2019

Dnes je sviatok a počasie praje, preto sa zišlo aj viacero dobrovoľníkov a to je pre murárov veľká pomoc. Preto sa dnes podarilo na 95% dokončiť nový múr a dokonca sme začali pomaly murovať aj dieru v JV múre.

Po 3,5 dňoch práce. Výstavba múru trvala 40 hodín, murovali ju 2 murári a na pomocných prácach sa vystriedalo približne 15 dobrovoľníkov. Všetci sú prekvapení, ako rýchlo sa to podarilo, ale veľa robia práve pomocné práce a vždy pripravený materiál.

Piatok, 30.8.2019

Dnes začíname opravovať najstarší a jediný pôvodný zachovaný nábehový múr na JV strane. Rozhodli sme sa jeho poškodenú časť rozobrať, pretože hrozilo zrútenie. Okrem toho pokračujeme v dokončení nábehového múru na SV strane. Ten sme na jar vytiahli do výšky 2,2 m, ale vzhľadom na terén ho potrebujeme ešte dostať vyššie.

Sobota, 31.8.2019

V sobotu pokračujú práce na oboch múroch.

Nedeľa, 1.9.2019

Posledný deň prác v tejto etape, bohužiaľ pre povinnosti murárov na hrade Gýmeš sa skrátila na 7 dní. Murári dokončili múr na JV a pokračujú v ťahaní múru na SV. My, brigádnici prenášame skaly a upratujeme okolie, lebo je to tu jedno veľké stavenisko.

A takto pekne sme túto etapu ukončili:

Napravo na jar vyrastie nový oporný múrik a most bude ako kedysi.
Vľavo opravený pôvodný múr na JV strane, vpravo dotiahnutý múr na SV strane. V strede ostáva iba vytiahnuť cca 40 cm oporného múru a to isté na opačnej strane. To nás už ale čaká na jar.

ĎAKUJEME ZA VAŠU PRIAZEŇ!

Categories: Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *