V rámci III. etapy, ktorá trvala od 23.4. do 3.5.2019 sme počas 12 dní pokračovali predovšetkým v domurovaní nábehových múrov. Ako sa to podarilo si pozrite na fotografiách.

Od začiatku mesiaca apríl prebiehali terénne úpravy a čistenie okolia mosta od odpadkov.

Pred a po úprave terénu

23. apríla 2019: III. etapu rekonštrukčných prác sme odštartovali množstvom prípravných prác, dovozom nehaseného vápna (300 kg) z Tisovca, dovozom piesku a zahasením prvej „kopy“ vápna.

24. apríla 2019: Počasie nám veľmi nepraje, dopoludnia prší. Poobede sa konečne rozbieha miešačka naplno a začína sa murovať nábehový múr, ktorý sme na jeseň stihli len do jednej tretiny. Pomocníci vozia skaly z kameňolomu. Požičaná centrála nevládze, zajtra musíme zohnať inú. Bude potrebné prešpárovať niektoré časti jesennej roboty. Skoré mrazy spôsobili, že vápenná malta na povrchu vymrzla a opadala. Je to pre nás aj poučenie, že vápnom sa dá murovať maximálne do konca septembra. Nič strašné to ale nie je a o niekoľko hodín to majú borci opravené.

25. apríla 2019: Kamarát Robo nám požičal svoju novučičkú centrálu. Dnes konečne počasie prialo a celých 12 hodín sa pracovalo – majstri murári murovali a pomocníci skopávali svah a kopali jamu pre nový základ nového nábehového múru. Po starom sme našli len veľmi slabé základy.

26. apríla 2019: Dnes prišlo pomôcť viacero chalanov a urobili kopu pomocných robôt, zbieranie kameňov z koryta rieky, pálenie nazhromaždených náletových drevín, čistenie okolia, zbieranie odpadkov, presun kameňov. Priviezli sa aj tri vlečky nových skál. Murári ďalej murovali nábehový múr, je skvelé vidieť, ako každým dňom rastie. Je fajn vidieť aj mladých 13 – 16 ročných chalanov, ktorí na pár hodín prišli pomáhať. Mnohí dospelí by si mohli brať príklad.

27. apríla 2019: Murárom prišiel pomôcť i Hnúšťan Peter, ktorému murovačka išla od ruky a už sme takmer hotoví. Na opačnej strane sa dokončili prípravy pre základy ďalšieho nábehového múru. Po štyroch dňoch murovania máme múr takmer dokončený. Ide to však pomaly, neustále sa stretávame s nedostatkom vhodných skál, výplň múra žerie obrovské množstvo kameňa, neustále treba hasiť ďalšie vápno, ktoré potrebuje deň odstáť.

29. apríla 2019: Včera celý deň lialo, preto sme nerobili a stratili jeden deň cenného času, keďže murári sú tu iba na 12 dní. Dnes sa však podarilo dokončiť nábehový múr na južnej strane prítoku, z čoho máme všetci veľkú radosť. Pozeráme si fotky a proovnávame, ako sme pred rokom odkryli posledné vymyté pozostatky pôvodného nábehu. Porovnajte sami – stav z júna 2018 a dneška.

jún 2018
apríl 2019
október 2018
apríl 2019

30. apríla 2019: Dnes začíname budovať ďalší nábehový múr – na severnej strane. Z hlavnej cesty ho nevidieť, ale je to vlastne ten múr, ktorý potrebujeme, aby sme spevnili svah, z ktorého sa zosunula najväčšia časť a na jednej strane sa kvoli tomu most zúžil takmer na polovicu. Základ sme si pripravili a dnes sa začína murovať. Trasovú múčku nám z Veľkého Medera nestihnú doviezť včas, objednávku sme preto zrušili a znížili sme pomer tak, aby nám to ešte pár dní vydržalo.

Prvé kamene budúceho múru sú položené na pevných základoch

1.a 2.máj 2019: Sviatok práce, slniečko svieti a oba dni makáme 12 až 14 hodín. Popri murovaní robíme aj množstvo ďalších drobných prác. Múr pomaly rastie, míňa sa veľké množstvo materiálu, neustále nosíme ďalšie skaly, tie múry ich doslova žerú. Došlo nám vápno a tak sme ráno doviezli z Tisovca ďalších 300 kg. Piesok už ani nepočítame a dali sme si rovno doviezť 2 tony z Purstavu. Na práce sa chodí pozrieť veľa ľudí, trúbia nám z cesty, zastavujú sa, kývajú, máme z toho radosť a pocit, že robíme niečo výnimočné. A motiváciu potrebuje každý.

Keď je pripravený materiál a pomocníci pripravujúci a nosiaci maltu, murárom to ide fantasticky rýchlo. Materiál väčšinou neni, vždy niečo chýba.

3. máj 2019: Desiaty deň. Murár Zoli muruje v gumákoch pod mostom, kde sme v I. etape nestihli úplne zavrieť niektoré kaverny. Peter pokračuje v múre. Pomocníci Roman a Jano upravujú svah nad dokončeným múrom, navážajú naň trosku (vysokopecný odpad, ktorým je vysypané celé okolie mosta – aj to je dôkaz, že ho stavali pre železolejáreň v Maši koncom 18. storočia). Na trosku následne vyvážajú zeminu, ktorá ostala po kopaní základov pre ďalší nábeh.

4. máj 2019: Dnes sme dokončili murovačku. Murári zavelili na zajtrajší skorší odchod, keďže má aj tak pršať. Ešte do neskorého večera sa však makalo, vyčistilo sa celé okolie mosta, zahasilo sa posledné vápno, ktoré takto vydrží až do IV. etapy.

V rámci III. etapy. ktorá trvala nakoniec 11 dní sa podarilo (napriek problémom s počasím a materiálom) viac, ako sme očakávali. Zrejme to šlo rýchlejšie vďaka tomu, že sa robilo minimum úkonov vo vode. Kompletne zrekonštruované máme dva nábehové múry a tretí je hotový na 70%. Na to, že v dvoch prípadoch neexistovali žiadne základy, len kopa vymytého bahna, je to fantastické. Tieto múry okrem odrážania vody zvyšujú stabilitu mosta a do IV. etapy nám ostane už len posledný. To by sme chceli stihnúť ešte tento rok. V. etapa by už mala znamenať finálnu rekonštrukciu klenby mosta zvrchu a ukončenie prác. V tomto roku v lete ešte osadíme lavičky, informačné tabule a altánok, na ktoré sme získali financie z grantu Nadácie VÚB.

Táto etapa bola financovaná z verejnej zbierky v predajni Libra v Hnúšti, členských príspevkov členov združenia Horná Rimava, darcov priamo na náš účet a darcov, ktorí nás podporili prostredníctvom crowdfundingovej kampane na webe Startlab. Srdečne všetkým ďakujeme!

Categories: Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *