V II. etape domurujeme pätu mosta na severnej strane, vyšpárujeme klenbu mosta a kým počasie dovolí, budeme murovať nový nábehový múr na južnej strane od prítoku.

Hovoríme síce nový, pretože starý už takmer nejestvuje, ale nový nie je. Domurujeme iba to, čo tam kedysi bolo a slúžilo na odrážanie vody do stredu mosta, čo má veľký význam hlavne v čase dažďov, aby voda most nepodmývala.

V rámci II. etapy sa najprv vyplní vypadané murivo na severnej strane päty mosta (pod vodou). Pravdepodobne naň použijeme betón, pretože vápenná malta nie je vhodná priamo do vody. Rovnako sme to robili na opačnej strane päty mosta. Nad vodou budeme pokračovať starými metódami a vápennou maltou.

Takto sme betónovali v júni na južnej strane:

Ďalšou časťou II. etapy bude dobudovanie najväčšieho nábehového múru (južná strana na prítoku), ktorý budeme realizovať s vlastným majstrom pod dohľadom odborníkov z o.z. Castrum Ghymes. Tí v súčasnosti pracujú na záchrane neďalekého hradu Muráň a budú odbiehať pomáhať aj k nám, okrem toho zaškolia našich murárov na prácu s vápennou maltou s použitím trasovej múčky.

Po nábehovom múre už ostalo len torzo:

Budeme radi, ak nás podporíte dobrovoľníckou prácou (o termínoch prác sa môžete informovať u p. Lebedu na 0907318119, alebo drobnou finančnou podporou na účet nášho združenia.  Ďakujeme!

 

II. etapa deň za dňom

18. september 2018

V tento deň sme v zostave Roman, Janka, Rasťo, Patrik, začisťovali areál a kosili, pretože celé okolie zarástlo žihľavou. Následne sme na rieke budovali hrádzky, aby sme tok rieky odklonili na opačnú stranu a odizolovali severnú pätu mosta vreciami z pieskom. Na záver sme sa pustili do vyčistenia päty múru od bahna do hĺbky cca 50 cm. Opäť sa nám otvorili nepríjemne hlboké diery a odhad, koľko betónu na domurovanie budeme potrebovať, sme museli zvýšiť na 1m kubický.

 

20. september 2018

V sobotu má pršať a preto sa náš šikovný murár Peťo Brádňanský podujal spraviť šalung sám už dnes, čo sa mu aj podarilo a zajtra konečne betónujeme!

21. september 2018

Dnes sme mali od rána fofry, zohnať centrálu, náradie, brigádnikov, betón. Keď sme prišli na miesto, zistili sme, že nám ukradli drevenú lavičku. Náčelník MsP Miňo Migaľa má však vynikajúcu miestnu znalosť a už v druhom obydlí v neďalekej Maši ju objavil a priniesol späť. Snáď to bude pre našich spoluobčanov ponaučenie, že ukradnuté veci budeme hľadať.

Celá partia sa od obeda pustila do dočisťovania a následne odčerpávania vody a murovania. Končilo sa síce už za tmy, ale dobrá vec sa podarila. Päta mosta je v bezpečí, nebude ju podmývať, ani voda nebude do nej v zime zatekať a mráz múry rozrušovať.

Najhoršie už máme za sebou.

Poďakovanie z Romanovho Facebooku: „Ale chcel som niečo iné – poďakovať sa. V súvislosti s mostom ďakujem mnohým ľuďom, ale aspoň môžete vidieť, koľko ľudí je v tom zapojených. Ja som len ten, čo všetku tú logistiku spája. Napríklad dnes nám veľmi pomohol Lukáš Trocha s prepravou materiálu, p. Miták z firmy PURstav s betónom, Zdeno Fekiač nám sponzorsky dal potrebný materiál, Machyniak Igor požičal elektrocentrálu, náčelník MsP nám vypátral a doniesol lavičku, ktorú nám ukradli naši spoluobčania a po práci doniesol pracovníkom kafe, ako vždy Pizza Gaia sponzorsky kŕmi brigádnikov, ďakujem aj Igor Katreniak za to že si došiel aspoň na chvíľu, Marek Dovala, ktorý nám sponzorsky dal desiatky pracovných rukavíc, Ivan Stieranka pod ktorého taktovkou sa ide stavať potrebný nábehový múr a dnešnému majstrovi Peter Brádňanský.“

O pár dní pokračujeme – konečne na suchu – domurovávaním južného nábehového múru pod dohľadom Castrum Ghymes s murárom Ivanom Stierankom a Petrom Brádňanským a Ondrejom Valigurom z o.z. Rondel (hrad Čabraď).

28. september

Ivan prišiel na niekoľko hodín využiť zostatok suchého betónu na spevnenie svahu, pod ktorým ide stavať už neexistujúci nábehový múr, resp. už len malé torzo múru, ktoré sa zachovalo a ktoré zatiaľ podmuroval, aby vydržalo, kým sa múr nedostavia.

29. september 2018

Dnes konečne v silnejšom zložení, Roman, Janka, Dominik, Ondrej a cenná posila Ondrej Valigura zo združenia Rondel zachraňujúceho hrad Čabraď. Ráno sme v starom kameňolome nachystali vhodné skaly, ktoré nám pomohol na 2x odviezť Lukáš Trocha, ďakujeme. Lukáš zároveň odviezol odpadky, ktoré neustále nachádzame pri rekonštrukcii, alebo priplaví voda. Skutočnosť, že sa dá až k mostu zísť autom spôsobila, že si tu niekto urobil čiernu skládku a my pri každej práci vyťahujeme staré vrecia, látky, káble a iný odpad.

Po dovezení skál sme pokračovali v murovaní a špárovaní väčších dier klenby na severnej strane, ešte kým sme mali vybudovaný ostrovček kvoli betónovaniu. Popri tom sa rozbíjal posledný múrik spadnutý vo vode, ktorý nebolo možné vytiahnuť a ani by to nemalo význam. Po rozbití uvoľnil koryto, aby voda nestála pod mostom a kamene sa využijú v budúcnosti.

Ďalšia skupina začisťovala a murovala základ pre rekonštrukciu nábehového múru na prítoku, popri tom sa triedili a prenášali skaly.

30. september

Popoludní sme na pár hodín pokračovali v murovaní, ale maltu si miešame len vo vedrách a ide to pomaly. Okrem toho sme konečne odstránili vrecia tvoriace ostrovček a odhalili betónový múrik, ktorý bude po väčšinu roka most chrániť pred podmývaním. Voda ku skalnej klenbe dočiahne už iba výnimočne po búrkach.

Týmto počinom sme práce vo vode definitívne ukončili, všetky diery, do ktorých zatekala voda sú uzavreté a ďalšie chátranie mosta zastavené. Odteraz staviame iba na suchu a pokračujeme v dobudovávaní nábehových múrov pôvodnými kameňmi a pôvodnou technológiou pomocou vápennej malty. Snáď babie leto bude trvať a budeme môcť robiť ešte pár dní.

Pre porovnanie, stav pred pár dňami rekonštrukciou, podmytý most stojaci na blate a aktuálne po rekonštrukcii.

3., 4. a 5. októbra 2018

Tri slnečné dni nám umožnili pracovať na murovaní nábehového múru na južnej strane na prítoku. Tento múr bol podľa jeho pozostatkov zo všetkých najväčší a okrem nábehu mal ešte časť zalomenú do svahu. Nábehová časť bola murovaná, bočnú časť tvorili iba veľké ploché kamene položené „na sucho“ – nenašli sme medzi nimi pozostatky vápennej malty. Vieme však, ako približne múr vyzeral a preto ho vymurujeme aj s použitím vápennej malty. Do spodnej časti, do ktorej sa najviac opiera voda, sa pustil náš profík Ivan, vrchnú časť si zobral na starosti Roman. Sme radi, že sa na moste zastavujú zvedavci, ľudia na prechádzkach, alebo okoloidúci turisti. Rovnako nám chodia pomáhať mladí chalani z Hnúšte, počas posledných dní to bol Peťo Smital, Ondrej Struhár a Ondrej Kocka, ďakujeme. Aj vďaka nim sme robili kus kvalitnej práce.

Takto nám pekne rastú obe časti múru:

8.-14. októbra 2018

Celý týždeň popoludní postupne murujeme nábehový múr. Nečakali sme, že počasie vydrží takto dlho a preto stále nekončíme. Máme problém s vhodnými kameňmi, ktoré musíme dovážať z kameňolomu, inak sa všetko darí na výbornú vďaka majstrovi Ivanovi Stierankovi, ktorý má naozaj zlaté ruky.

Stabilizovanie pozostatkov nábehového múru – predtým a potom:

15. október 2018

V nedeľu, 15. októbra sme ukončili II. etapu záchrany mosta upratovaním areálu, triedením skál, kosením a vypílením drobných náletových drevín. 3 plné vrecia odpadu, handier a dokonca i detská trojkolka svedčia o tom, že most bol v minulosti využívaný ako skládka odpadu. Pri každom upratovaní odvážame niekoľko vriec bordelu.

Po vykosení brehu sa otvoril na most nový pohľad.

Napravo vidieť obnovený nábehový múr, ktorý domurujeme v III. etape.

Vytriedený materiál bude takto čakať na III. etapu.

Na každej brigáde zbavíme Rimavu a okolie mosta množstva odpadu.

 

Categories: Nezaradenézáchrana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *